SWNedukacja
Edukacja

Żyjemy by edukować, edukujemy żeby żyć

Edukacja, jako sposób „inicjowania i wprowadzania pozytywnych zmian na poziomie świadomości społecznej” *, znajduje się w samym sercu działań Fundacji. 

Prowadzimy działania edukacyjne wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, w tym także seniorów, zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie, najlepiej na świeżym powietrzu! 

Prowadzimy również zajęcia w instytucjach, takich, jak szkoła czy dom kultury, w terenie; w lesie, w górach, na łące, a także organizujemy wydarzenia w przestrzeni publicznej oraz warsztaty online. 

W naszej ofercie znajdziecie pakiety edukacji hybrydowej, obejmujące cykl zajęć online, pracę własną oraz wizytę w gospodarstwie permakulturowym.

* Ze statutu fundacji.

Gdzie i jak edukujemy?

SZKOŁA W OGRODZIE – DOLINA BAWOLE SERCE

Nasze centrum edukacyjne znajduje się u podnóża Beskidów, w permakulturowym gospodarstwie Dolina Bawole Serce w Bystrej pod Bielskiem-Białą.

Tutaj mieści się Ścieżka Edukacyjna „Ogrody dla Ziemi”. Barwne tablice edukacyjne, umiejscowione w bioróżnorodnym ogrodzie dają możliwość rozmowy o otaczającej nas Naturze, działaniu dla jej dobra oraz jej bezpośredniego doświadczenia.

Tutaj odbywają się warsztaty wokół tematów takich, jak ogród zero-waste, naturalne i upcyklingowe ozdoby, indiańskie lekcje (śpiew, rękodzieło). Jest też miejsce na gry i zabawy czy gotowanie w kuchni błotnej.

Do Doliny zapraszamy także dorosłych na warsztaty ogrodnicze, podczas których dzielimy się wiedzą o ekologicznej uprawie warzyw we własnym ogrodzie, na balkonie czy na osiedlowym podwórku.

WARSZTATY ONLINE – EKO-CIOTKI

Naszą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczną edukację zdalną jest seria warsztatów z lekko zwariowanymi ogrodniczkami i obrończyniami przyrody Eko-Ciotkami.

W ramach zajęć online dzieci i młodzież z formalnych instytucji lub edukacji domowej, mogą wybrać się z nami w podróż, by zaobserwować zmiany w przyrodzie i w ogrodzie w różnych porach roku, mogą dowiedzieć się dlaczego tak ważne jest, żebyśmy poczuli i poczuły, że jesteśmy częścią Natury, a także na czym mogą polegać ekologiczne święta.

Proponujemy udział w cyklu zajęć. Zaczynamy od lekcji online, której kontynuacją jest pełen doświadczeń warsztat w ogrodzie w Bystrej.

WARSZTATY U CIEBIE – TWOJE MIEJSCE

Jest częścią naszych warsztatów stacjonarnych, wydarzeń („Święta bez śmieci”, wystawa edukacyjna Zero Waste) i edukacji online.
Poprzez różne działania i akcje propagujemy ograniczanie odpadów, naprawianie i przetwarzanie starych rzeczy (upcykling). Pokazujemy jak zakładać ogródki upcyklingowe, prowadzimy twórcze warsztaty z wykorzystaniem różnych starych materiałów (karmniki z butelek PET, torby z T-Shirtów etc.), opowiadamy, jakie są możliwości ograniczania konsumpcji.

DZIKA PRZYRODA – BUSHCRAFTING

Korzystając z okolicy gór, łąk i rzeki, organizujemy dwudniowe warsztaty ze zdrową dawką wiedzy i świeżego powietrza. Wraz z młodymi ludźmi uczymy się budować leśne schronienie, używać kompasu, rozpoznawać dziko rosnące rośliny jadalne, rozpalać ognisko bez zapałek, a także po prostu spędzać czas w otoczeniu dzikiej przyrody.

Edukacja

Chcesz wziąć udział w zajęciach? Poznaj naszą ofertę