2
O Nas

Fundacja Świat w naszych rękach

powstała jako grupa nieformalna w 2018, a formalnie została zarejestrowana 15 kwietnia 2020 roku.

Naszym głównym celem jest inicjowanie i wprowadzanie pozytywnych zmian we wszystkich obszarach życia ludzkiego, wraz z ochroną jego środowiska naturalnego i praw zwierząt.

Wierzymy w to, że każda i każdy z nas ma w swoich rękach jakiś mały kawałek świata, który może zmienić na lepsze, ochronić, lub naprawić.

Nasze motto brzmi „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz. Ważny jest każdy mały krok. Zacznij tu gdzie jesteś”.

W praktyce koncentrujemy nasze działania w czterech obszarach:

- ekologii, ochrony bioróżnorodności i klimatu,

- praw zwierząt i poprawy losu zwierząt bezdomnych,

- działań społecznych i obywatelskich,

- edukacji, która zmienia świat.

Jesteśmy także przedsiębiorstwem społecznym i pod naszymi skrzydłami działa „Kosmiczna Architektura Ogrodowa”- pracownia stolarska, która zajmuje się wytwórstwem i montażem kopuł geodezyjnych i innych konstrukcji ogrodowych (więcej informacji znajdziecie tu…)

Nasze pozytywne działania do tej pory:

– koordynacja działań lokalnych organizacji pozarządowych za które otrzymaliśmy nagrodę Super Samorząd w ramach akcji „Masz Głos”

– od 2018 w okresie przedświątecznym organizujemy „Festiwal Zero Waste Bielsko-Biała- spędź te święta bez śmieci”

– stworzyłyśmy ścieżkę edukacyjną „Ogrody dla Ziemi” w cudownym miejscu – Dolinie Bawole Serce.

– jesteśmy współinicjatorami powstania ogólnopolskiej sieci „Moc nasion” i powołania Święta Nasion i Bioróżnorodności, które obchodzone jest 3 października.

– organizowaliśmy wiele różnorodnych wydarzeń jak przedwyborcza debata kandydatów na urząd prezydenta miast Bielska- Białej na temat poprawy losu zwierząt i przyrody w mieście, Dzień bez opakowań foliowych, trashmoby, czyli spontaniczne akcje sprzątania śmieci w plenerze, warsztaty zero waste,  wymianki ubrań  i zabawek, warsztaty ogrodnicze, pokazy filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele więcej.

Bądź z nami!

A przed nami wiele małych i większych kroków, ku lepszej przyszłości naszej planety z jej wszystkimi elementami.

Świat w naszych rękach

Poznaj nasz zespół

onas

Anna Chęć

Założycielka i Prezeska Fundacji - spina ze sobą wszystkie elementy, koordynuje działania obywatelskie w obszarze pomocy zwierzętom bezdomnym, rozwija ideę kampanii Ogrody Dla Ziemi, wdraża ideę zero waste, współtworzy i współprowadzi programy i warsztaty edukacyjne. Edukatorka, trenerka, aktywistka, psia mama i ogrodniczka.

Z wykształcenia kulturoznawczyni, pedagożka, arteterapeutka, trenerka procesów rozwojowych i trenerka WenDo (samoobrona i asertywna komunikacja dla kobiet). Od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz zmiany świata, zawodowo zajmuje się edukacją nieformalną, prowadzi działalność warsztatową „Działaj z Chęcią”.  Współzałożycielka siedliska permakulturowego „Dolina Bawole Serce”.

onas

Katarzyna Kwiatkowska

Wiceprezeska Fundacji. Jej działania koncentrują się wokół pomocy zwierzętom, działań na rzecz aktywizacji społecznej w tym obszarze i współpracy z instytucjami i podmiotami realizującymi zadania opieki nad zwierzętami. Koordynuje wolontariat w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, współpracuje z organizacjami społecznymi. Prywatnie uwielbia książki i koty. 

onas

Maria Rózga

Edukatorka, trenerka, animatorka, działaczka społeczna. W Fundacji współtworzy i realizuje warsztaty z edukacji ekologicznej, podczas których uczestnicy i uczestniczki spędzają czas w Naturze, bawiąc się, ucząc, obserwując i współdziałając. Z wykształcenia etnolożka i antropolożka. Do swojej pracy włącza głęboką ekologię, inspiracje etnologiczne, śpiew, rozmowy i zabawy w kręgu oraz techniki uważności.

Mama dwójki dzieci. Szuka możliwości zmiany i działania na rzecz otaczającego nas świata. Pasjonuje ją praca z grupami, permakultura, zielarstwo, minimalizm, suwerenność żywnościowa oraz alternatywne modele współdziałania i edukacji.

onas

Tomasz Czeczko

Wizjoner, konstruktor, ogrodnik i bushkrafter.  W Fundacji zarządza pracownią stolarską „Kosmiczna Architektura Ogrodowa”.  Majster i wytwórca kopuł geodezyjnych, które stawia w najdziwniejszych miejscach Polski. Współzałożyciel siedliska permakulturowego „ Dolina Bawole Serce”, gdzie z powodzenie uprawia m.in. kilkadziesiąt odmian pomidorów. 

Edukacja blisko natury

Zapraszamy na zajęcia w terenie oraz online! Otrzymacie zdrową dawkę wiedzy o przyrodzie i jej ochronie, a także żywe doświadczenie podczas twórczych warsztatów.  Nasze zajęcia prowadzimy w permakulturowym, ekologicznym, częściowo dzikim ogrodzie „Dolina Bawole Serce” w Bystrej. To tu edukujemy bezpośrednio „w naturze” z rękami w grządkach i uchem przy ziemi.

Ogrody dla ziemi

To tytuł naszej ogrodowej ścieżki edukacyjnej, ukazującej, jak w ogrodowym mikroświecie można zadbać o ziemię, wodę i żywe istoty. Jest to także idea, przyświecająca różnym naszym działaniom; wspieraniu bioróżnorodności, warsztatom ekologicznej uprawy warzyw, promowaniu suwerenności żywieniowej. 

Bo wierzymy głęboko, że nasze ogrody nie są tylko dla nas, ludzi.

Przedsiębiorstwo społeczne

Pod skrzydłami naszej Fundacji działa przedsiębiorstwo „Kosmiczna Architektura Ogrodowa” zajmujące się wykonywaniem kopuł geodezyjnych. Jako organizacja pozarządowa, prowadzimy działalność gospodarczą, która nie jest nastawiona na zysk, a na realizację celów statutowych Fundacji. Więcej informacji... 

Działania obywatelskie

Wciąż przyświeca nam idea: „Tak, weźmy sprawy w swoje ręce i działajmy!” Dlatego jako Fundacja inicjujemy i wspieramy działania obywatelskie.   Obecnie mocno działamy w obszarze polepszenia sytuacji zwierząt i budowania lokalnej polityki w tym temacie. Współprowadzimy projekt „Bielsko-Biała- miasto przyjazne zwierzętom”. Kiedy jest to możliwe inicjujemy spontaniczne sprzątanie małego kawałka naszego świata. Zainicjowaliśmy ogólnopolską grupę ludzi „Moc Nasion” i ogólnopolskie „Święto Nasion i Bioróżnorodności” wyznaczone na 3 października.