FESTIWAL ZERO WASTE SPĘDŹ TE ŚWIĘTA BEZ ŚMIECI(3)

Festiwal Zero Waste- spędź te Święta bez śmieci

Serdecznie zapraszamy na trzecią już edycję „Festiwalu Zero Waste- spędź te Święta bez śmieci”, który odbędzie się w dniach 15- 18 grudnia 2021 roku w naszym nowym Ekocentrum Zielony Pies

              Czy wiesz, że w polskich domach, przez cały rok co sekundę do kosza wyrzucamy aż 92 kg żywności. To nawet 5 mln ton zmarnowanego jedzenia rocznie.
Z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton (to dane wyłącznie z Unii Europejskiej i USA).
Jak ustalił „Plastikatlas 2019”, w skali globalnej recyklinguje się tylko 14 procent plastikowych odpadów.
Na całym świecie, w tym także w Polsce mamy coraz większy problem z nadmierną konsumpcją, kupowaniem niepotrzebnych rzeczy, odpadami, marnotrawieniem żywności, a także zasobów potrzebnych do wyprodukowaniu rzeczy, które wyrzucamy.

               Oczywiście apogeum stanowi czas Świąt Bożego Narodzenia, które stały się Świętami Konsumpcji.
Czy może być inaczej?
Zdecydowanie uważamy, że TAK!
Możemy spędzić Święta inaczej, świadomie, zgodnie z ideą „być, zamiast mieć” i w duchu zero waste, czyli minimalizując ilość kupowanych produktów, a co za tym idzie, ilość powstających śmieci.


              Nasz bezśmieciowy festiwal organizujemy od 2018 roku (z przerwą w minionym roku), aby promować świadomą konsumpcję i wspólnie uczyć się pozytywnych zachowań jak ograniczanie zakupów, ponowne używanie i naprawianie rzeczy, segregowanie, oddawanie innym, czy kupowanie rzeczy już używanych. Pragniemy budować świadomość społeczną w tematyce problemu produkcji i utylizacji odpadów oraz promować proekologiczne zachowania mające na celu zmniejszenie ich produkcji. Festiwal organizujemy, by zwrócić uwagę na problem marnowania żywności i fakt, że każda rzecz, jaką kupimy np. na prezent, kiedyś (być może zaraz po Świętach) będzie śmieciem.


               Każdego roku do współpracy zapraszamy różne organizacje i grupy społeczne.
W tym roku udział wezmą Panie Seniorki z Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany, które podczas tworzonego filmiku opowiedzą nam o tym, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce możliwy był świat bez plastiku.
Odbędzie się także spotkanie: “Świętujemy, żywności nie marnujemy, Ziemię szanujemy”- prezentacje i wspólna debata oddolnych grup działających na terenie Bielska-Białej w tematyce (nie)marnowania żywności, suwerenności żywnościowej i jej ekologicznego pochodzenia: Kooperatywy Spożywczej Beskidzka Paczka, Grupy Food Not Bombs Bielsko-Biała, i Doliny Bawole Serce. Spotkanie umili nam występ muzyczny członków zespoły Axis Lab.
Zapraszamy także na kreatywne, upcyklingowe warsztaty tworzenia kartek świątecznych, jadalnych ozdób dla ptaków i woskowijek.

A wszystko w nowopowstałym Ekocentrum Zielony Pies. Ul. 11 Listopada 7A (w podwórzu).

PROGRAM FESTIWALU ZNAJDZIESZ TU: PROGRAM

Zapraszamy!
Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona.

ZAPISY NA WARSZTATY:
Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy!
Jak się zapisać?:
– mailowo za pomocą adresu: edukacja@swiatwnaszychrekach.org
– pisząc prywatną wiadomość na profilu Świat w Naszych Rękach

Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń, po zgłoszeniu otrzymają Państwo potwierdzenie.

Tags: No tags

Comments are closed.